ARTROSKOPİK CERRAHİ

Artroskopi ve Spor Yaralanmaları (Diz-Omuz)

Artroskopi’ nin kelime anlamı eklemin bir optik kamera yardımı ile görüntülenmesidir.  Artroskopik yöntemlerin gelişmesiyle beraber, eski açık ameliyatlara göre çok daha az yumuşak doku hasarı ile cerrahi işlemler yapılabilir hale geldi. Bu gelişmeler, hastanın ameliyat sonrası günlük yaşamına daha az ağrıyla ve daha kısa sürede dönüşünü sağlar.

Artroskopik cerrahide skop ile eklem içine girilerek alınan görüntüler monitöre aktarılır. Böylece eklemin her yeri daha büyük ölçekte incelenebilir ve patolojiler (normal olmayan bulgular) daha yakından görülerek tedavi edilebilir. Diğer giriş yollarından da çeşitli aletler ile patolojilerin tedavisi yapılabilmektedir. Bütün uygulamalar skop görüntüsü altında küçük kesilerden eklem içine sokulan oldukça minimal tasarlanmış aletlerle yapılmaktadır. Böylelikle eklem çevresi kas, tendon ve bağlar hasar görmeden eklemdeki sorunlar tedavi edilebilmektedir.

Artroskopi, diz eklemlerinde daha yaygın olmakla birlikte hemen hemen her eklem için uygulanabilmektedir.

Artroskopi En Sık Şu Tedaviler İçin Kullanılır:

  • Yırtık menisküslerin tamiri ve ortadan kaldırılması
  • Yırtık ön çapraz bağ tamirleri
  • Hasarlı eklem kıkırdak tıraşlamaları ve kıkırdak nakilleri
  • Eklem içi serbest kıkırdak ve kemik parçalarının alınması
  • İltihabi sinavial dokuların ortadan kaldırılması
  • Gergin bağların gevşetilmesi

Diz Cerrahisi

Dizler diğer eklemlere göre en daha fazla yüke maruz kalmaktadır. Spora başlamadan önce hazırlık yapmamak ve spor esnasında dizleri aşırı zorlamak kıkırdak dokusunda hasara, menüsküste yırtılmaya, bağlarda kopmaya yol açmakta ve dizin sağlığını bozmaktadır. Diz eklemindeki menisküs, ön çapraz bağ, eklem kıkırdağı, kapsül gibi yapıların yaralanmaları, septik artrit denilen eklem içi iltihaplanma, sinovit yani eklem zarının kalınlaşması, orta dereceli diz eklemi kireçlenmesi, eklem içi kırıklar artroskopik cerrahi ile tedavi edilmektedir.

Özellikle sporcuların diz eklemlerinde cerrahi yaklaşım gerektiren yaralanmalar oldukça sık rastlanan bir durumdur. Sporcuların diz eklemlerine yönelik cerrahilerden sonra en hızlı ve mümkün olan en düşük performans kaybıyla aktif spora dönebilmeleri için ekibimizde yer alan uzman fizyoterapistler ve atletik performans antrenörlerimiz ile çok boyutlu, kapsayıcı tedavi programlarını hayata geçirmekteyiz.

 

Adres

Hakkıyeten Caddesi Aşçıoğlu Plaza No: 17 Kat: 3 D:7 Fulya / Şişli / İstanbul

Randevu Hattı

+90 212 231 01 83

+90 212 231 01 84

E-Posta

info@seckinsari.com
Bize Ulaşın

İletişim Formu

1
Merhaba.
Buradan randevu talebinizi ve sorularınızı iletebilirsiniz.
Op. Dr. Seçkin Sarı
Powered by